Personal tools
You are here: Home Blog Mistrovství světa Portugalsko
Navigation
 
Document Actions

Mistrovství světa Portugalsko

by Petra Krausová last modified 2007-12-18 17:06

Protože jsem pro samé nervy neměla čas vnímat svět okolo sebe, vyprávění tentokrát bude od Martina. Snad se vám bude líbit.

MS. PORTUGALSKO 2003
Jednou za dva roky, se sjede celá paraglidingová elita ze většiny zemí, kde je paragliding rozšířený, aby poměřila výkonnost pilotů a padákových kluzáků . Letošní Mistrovství Světa hostila malá vesnička Montalegre v Portugalsku s velkým kopcem a krásnou přehradou.
Podmínky pro paragliding ovšem ne moc optimální ale na windsurfing nebo kitessurf přímo skvělé.Fouká tu každý den a tak se stalo že místo našeho kompletního A teamu odjeli reprezentovat ČR i členové B teamu a náhradníci. Divokou Kartu přidělila SK Martinu Orlíkovi a naše nominační místa 4+1 dále obsadili , Tomáš Brauner MAC, Radek Večeřa Gradient, Evžen Holman Gradient a Petra Krausová MAC.

V den zahájení závodů jsme byli kompletní, po cestě dlouhé přes 3 000 km kterou všichni urazili ve svých autech, včetně doprovodů. Ubytovali jsme se v campech a oslavili shledaní českým pivem. Náš tým přijel s nemalými ambicemi a jak se ukázalo tak oprávněně. Hned v úvodu se řešil problém s bolavím zubem Petry a jen s velkým přispěním místního Brazilského zubaře mohla nastoupit do závodu. Zahájení proběhlo v duchu býčích zápasů, domácích tanců a ochutnávek místních produktů, kde se mísí chléb a víno s vůní uzeného masa.

Do závodu vstupuje 145 pilotů z 32 zemí a z toho 22 žen.
Následovalo několik neletových dnů , kde jsme opakovaně vyjížděli na start a čekali a čekali.
První kolo se ulétlo o délce 56,5 km . trasa vedla přes tři otočné body s cílem v Chaves . Do cíle dolétla hlavní skupina v minimálních časových rozestupech, nejrychleji Norman Lausch , z našich Petra 30 , Tomáš 56, Radek 57 a na trati přistál Evžen s Martinem. Počasí se opět zhoršuje a organizátoři taktizují se startem dalšího kola, připraven je náhradní start v Chaves pro převažující severozápadní vítr. Tento start se dá srovnat se startem na Straníku a je na hranici regulérnosti pro MS i přesto se zde odstartovali 4 kola.
Celkově se odlétalo 6 kol o vzdálenostech 56,5 km, 42,4km, 79,8km 63,7km 43,9km.100km,
Bojovalo se v silném větru o každý bod, každá vteřina a každý metr byl rozhodující při konečném bodování . Z 6 kol se nedolétlo do cíle v dvou kolech díky špatně zvolenému otočnému bodu, který proti silnému větru dosáhlo jen pár pilotů po tříhodinové bitvě.
Tým se rozdělil na dvě skupiny po odlétnutí 3kola. Petra, Tomáš, Radek se snažili udržet dobré pozice v celkovém pořadí a Martin a Evžen se snaží riskovat a bodovat na prvních pozicích a pro tým získat cenné body.Martin v 4 kole přistál 200m před páskou, z páté pozice a šance na přední umístění v týmech se rozplynula . Ale i přesto našim pilotů vychází poslední kolo a v týmech jsme nakonec na 10 místě a pouhá stovka bodů nás dělí od našeho plánovaného umístění v první osmičce.
O to radostněji sledujeme výsledky v jednotlivcích po 6 kolech, Tomáš11místo, Radek14místo, Petra 18 místo. Tři češi v první dvacítce, to tu ještě nebylo. Když se k tomu přidal excelentní výkon Petry v kategorii žen , kde vedla už od prvního kola a nedávala svým soupeřkám moc šancí pochybovat o tom, kdo je na světě momentálně v nejlepší formě. Tak zbývalo jen dlouhé dvoudenní čekání na ukončení závodů, kdy se nemohlo letět vzhledem k špatnému počasí.

Je sobota 26.7 2003 12hodin 7min . Na brífinku je oznámeno ukončení závodu. Petra se stává mistryní světa na padáku MAC Magus, pár hodin před svými šestadvacátými narozeninami.
Splnil se sen o kterém snila deset let, pomalu nám stoupají slzy do očí a život se na chvíli pro nás zastavuje.
Poděkování Petrovi Rečkovi a všem kteří nám na této cestě pomáhali a věřili.
Z deníčku života Martin Slíva


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System

This site conforms to the following standards: